Siatki centylowe dla zielonych

09:42:00
Ostatnie wydarzenia uświadomiły mnie, że to co dla jednych (czytaj mnie) jest oczywiste, dla innych nie koniecznie musi być i to że jest się rodzicem nie oznacza,że wie się czym jest centyl i z czym to się je.

siatka centylowa

Czym są Centyle?


Centyle są to wartości, które pozwalają porównać dzieci w danej populacji biorąc pod uwagę dany parametr (czyli wzrost, wagę i u  niemowląt obwód głowy).
Możemy dzięki nim dowiedzieć się ile procent dzieci w danym wieku ma tęn sam wzrost i wagę. Ilu rówieśników dziecka jest wyższych,czy lżejszych.
Zaznaczając na siatce centylowej punkty można uzyskać krzywą rozwoju obrazującą rozwój dziecka w czasie.

Gdzie znaleźć siatkę centylową?


Najprościej w książeczce zdrowia dziecka.
W wielu darmowych apkach na tel. Ale również tutaj - siatka centylowa wagi chłopcówsiatka centylowa wagi dziewczynek,   siatka centylowa wzrostu chłopców,  siatka centylowa wzrostu dziewczynek.

Jak czytać siatki centylowe?


Wytlumaczę na przykładzie. Dziecko - dziewczynaka w wieku 1.5 roku waży 11.500 kg i mierzy 87 cm. Wybieramy siatkę wagi dla dziewczynki i zaznaczamy na osi wagi 11.5 i na osi wieku 1.5 roku na skrzyżowaniu powstaje nam punkt pomiędzy krzywa 50 i 75 centyla. Oznacza to, że ponad 50% populacji dzieci w wieku 18 miesięcy waży mniej niż przykladowa dziewczynka. Potem to samo robimy z siatką wzrostu. I otrzymujemy punkt ponad krzywą 97 centyla. Czyli 97% dziewczynek jest niższe od naszego przykładu. Nie jak niektórzy mówią po za skalą. To daje nam tylko ogląd jak się dziecko rozwija na tle statystycznego dziecka w jego wieku.

Po co właściwie nam te siatki?


W zasadzie po to by badać czy dziecko rozwija się harmonijnie, czy nie ma dużych dysproporcji między wagą a wzrostem. Pozwalają na łatwe zauważenie zahamowań wzrostu lub spodku wagi.

To tyle w temacie. Tak po krótce wyjaśniłam co to są siatki centylowe. Mam również nadzieję nie usłyszeć już że centyl to centymetr albo że moje dziecko jest poza skalą.


Pomogłem? Daj lajka


6 komentarzy:

 1. Świetnie napisane,
  każdy zrozumie o co chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie kiedyś była nie Zrozumiała ;-) bardzo dobrze wyjaśniłaś o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie kiedyś była nie Zrozumiała ;-) bardzo dobrze wyjaśniłaś o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat nie prowadziłam siatki centylowej mojego dziecka. Nie czułam takiej potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u nas prowadziła ją pielęgniarka w przychodni a raczej mówiła przy każdym ważeniu i mierzeniu który centyl tylko nikt nie wyjaśnił nigdy co to znaczy :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.