X

Bardzo się cieszę, że tu jesteś
Będzie mi miło, jeśli zostaniesz na dłużej

Siatki centylowe dla zielonych

09:42:00

Ostatnie wydarzenia uświadomiły mnie, że to co dla jednych (czytaj mnie) jest oczywiste, dla innych nie koniecznie musi być i to że jest się rodzicem nie oznacza,że wie się czym jest centyl i z czym to się je.

siatka centylowa

Czym są Centyle?


Centyle są to wartości, które pozwalają porównać dzieci w danej populacji biorąc pod uwagę dany parametr (czyli wzrost, wagę i u  niemowląt obwód głowy).
Możemy dzięki nim dowiedzieć się ile procent dzieci w danym wieku ma tęn sam wzrost i wagę. Ilu rówieśników dziecka jest wyższych,czy lżejszych.
Zaznaczając na siatce centylowej punkty można uzyskać krzywą rozwoju obrazującą rozwój dziecka w czasie.

Gdzie znaleźć siatkę centylową?


Najprościej w książeczce zdrowia dziecka.
W wielu darmowych apkach na tel. Ale również tutaj - siatka centylowa wagi chłopcówsiatka centylowa wagi dziewczynek,   siatka centylowa wzrostu chłopców,  siatka centylowa wzrostu dziewczynek.

Jak czytać siatki centylowe?


Wytlumaczę na przykładzie. Dziecko - dziewczynaka w wieku 1.5 roku waży 11.500 kg i mierzy 87 cm. Wybieramy siatkę wagi dla dziewczynki i zaznaczamy na osi wagi 11.5 i na osi wieku 1.5 roku na skrzyżowaniu powstaje nam punkt pomiędzy krzywa 50 i 75 centyla. Oznacza to, że ponad 50% populacji dzieci w wieku 18 miesięcy waży mniej niż przykladowa dziewczynka. Potem to samo robimy z siatką wzrostu. I otrzymujemy punkt ponad krzywą 97 centyla. Czyli 97% dziewczynek jest niższe od naszego przykładu. Nie jak niektórzy mówią po za skalą. To daje nam tylko ogląd jak się dziecko rozwija na tle statystycznego dziecka w jego wieku.

Po co właściwie nam te siatki?


W zasadzie po to by badać czy dziecko rozwija się harmonijnie, czy nie ma dużych dysproporcji między wagą a wzrostem. Pozwalają na łatwe zauważenie zahamowań wzrostu lub spodku wagi.

To tyle w temacie. Tak po krótce wyjaśniłam co to są siatki centylowe. Mam również nadzieję nie usłyszeć już że centyl to centymetr albo że moje dziecko jest poza skalą.


Pomogłem? Daj lajka


Zobacz także:

6 komentarze

 1. Świetnie napisane,
  każdy zrozumie o co chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie kiedyś była nie Zrozumiała ;-) bardzo dobrze wyjaśniłaś o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie kiedyś była nie Zrozumiała ;-) bardzo dobrze wyjaśniłaś o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja akurat nie prowadziłam siatki centylowej mojego dziecka. Nie czułam takiej potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u nas prowadziła ją pielęgniarka w przychodni a raczej mówiła przy każdym ważeniu i mierzeniu który centyl tylko nikt nie wyjaśnił nigdy co to znaczy :)

   Usuń

insta

Popular Posts