Czy karmić piersią, gdy jestem chora?

22:28:00
Czy karmić piersią, gdy jestem chora?-
to pytanie zadaje sobie każda karmiąca mama kiedy dopadnie ją choroba.

Ból gardła, katar, gorączka, osłabienie – jak nic dopadło cię jakaś choróbsko.
Pierwsza myśl - czy nie zarażę swojego maluszka?

Znasz to prawda?


Bez obaw, przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia, wręcz przeciwnie ! Karmienie piersią jest zalecane podczas przeziębienia czy nawet grypy żołądkowej.

Tego typu infekcje można przenieść przez dotyk, bliski kontakt,  głównie drogę kropelkową, ale nie przez pokarm.

Co ważne – dzięki karmieniu dziecko będzie chronione przed infekcją. Mleko mamy potrafi dostosować się do każdej nowej sytuacji tak, by było jak najlepsze dla dziecka, dlatego karmiąc, mama przekazuje dziecku przeciwciała uodparniające dziecko na chorobę.

Zatem kontynuowanie karmienia to najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka, kiedy jesteś chora.
Natomiast jego zaprzestanie może zwiększyć ryzyko zachorowania dziecka.
(Jedynymi chorobami zakaźnymi, w przypadku których należy przerwać karmienie piersią w krajach rozwiniętych jest HIV i HTLV-1)

Jak leczyć przeziębienie aby nie zaszkodzić maleństwu?

Gdy czujesz,że "coś cię bierze", nie lekceważ obiewów. Najlepszym rozwiązaniem w tym momencie są domowe sposoby, takie jak herbata z sokiem malinowym i cytryną ito. Podczas karmienia można też zażywać dużą część lekarstw. Są także antybiotyki, które można brać podczas karmienia piersią, najlepiej jednak, aby nie było to konieczne.

Gdy domowe sposoby zawiodą, skontaktuj się z lekarzem i koniecznie zaznacz, że karmisz piersią, Będzie mógł wtedy dobrać odpowiedni lek. (Jeśli lekarz zaleci odstawienie dziecka zasięgnij opinii innego lekarza, być może zaprzestanie karmienia nie będzie konieczne)


Zawsze w razie wątpliwości można też zajrzeć do Laktacyjnego Leksykonu Leków na stronie Centrum Nauki o Laktacji. Warto tam zajrzeć również w przypadku leków bez recepty.

Ważne jest aby możliwie zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusów.
Często myj ręce, unikaj kichania i kasłania w pobliżu dziecka. Ja osobiście staram się w trakcie choroby nosić maseczkę. (Jeśli nie ciągle to przynajmniej na czas karmienia i gdy mam dziecko na rękach. 


Źródło

Warto w tym czasie "wykorzystać" pomoc bliskich, by móc chodź trochę odpocząć i się wykurować.


Wszystkim chorym życzę powrotu do zdrówka!Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.