Jak przygotować dziecko do przedszkola

15:20:00
Przedszkole budzi w nas - rodzicach bardzo wiele emocji.
Najpierw martwimy się czy dziecko się dostanie, później jak to będzie gdy do tego przedszkola już pójdzie. Czy na pewno to, które wybraliśmy dla swojego dziecka jest tym najlepszym, w którym nasza pociecha się odnajdzie? Czy kupiliśmy już wszystko co będzie na tej nowej drodze dziecku potrzebne?
Jak przygotować dziecko do przedszkola - okiem mamusi

Wakacje dla rodziców 3-latków to często ganianie od sklepu do sklepu i wertowanie miliona list zakupowych by być gotowym na TEN DZIEŃ.
Natomiast ja chciałam się dziś skupić nie na wyprawce a na tym jak naszą pociechę przygotować na ten nowy etap w jego życiu.

Jak przygotować dziecko na wizytę w przedszkolu.


  1. Rozmawiać - może wyda ci się to banalne ale rozmowa z dzieckiem daje więcej niż mogło by się wydawać. To z niej młody człowiek powinien dowiedzieć się czym jest przedszkole, po co tam idzie,co tam będzie robić. 
  2. Adaptacja - ktoś mądry kiedyś powiedział, że aby poczuć się w danym miejscu bezpiecznie człowiek powinien odwiedzić je co najmniej 10 razy. Ja się z tym zgadzam i uważam, że najlepszą rzeczą jaką można zrobić dla swojej pociechy to umożliwić mu tych kilka wizyt w przedszkolu z rodzicem. Obecnie chyba większość placówek prowadzi takie adaptacje. Na pierwszy rzut oka, komuś się może wydawać,że dziecko może się przecież pobawić z rodzicem w domu zamiast w przedszkolu ale dzięki takiej zabawie pociecha poznaje nowe otoczenie, kolegów i panie przedszkolanki. Fajną opcję,którą uważam powinno zgapić wiele takich placówek jest możliwość przychodzenia z dzieckiem na przedszkolny plac zabaw. U nas tego typu wizyty okazały się strzałem w 10 bo dziecko zobaczyło,że przedszkole jest miejscem do fajnej zabawy a przy okazji ja jako rodzic mogłam nieco podpatrzeć jak wygląda normalne przedszkolne życie. Rozwiało to wiele moich wątpliwości i obaw. (bo nie ukrywajmy ten dzień jest też trudny dla nas - rodziców )
  3. Nie przenoś swoich obaw na dziecko - wydaje się oczywiste ale ile razy zdarzyło Ci się poskarżyć w obecności dziecka, że obawiasz się jak to będzie gdy on cy ona pójdzie do przedszkola? Czy sobie poradzi? Skoro dziecko wyczuwa obawę w Tobie i widzi, że Ty (jego największy autorytet ) się boi to jak ten mały człowiek ma uwierzyć że nie ma się czego bać???
  4. Nie strasz przedszkolem - chodzi tu może nie tyle o straszenie przez rodziców co o "życzliwe" babcie i ciocie, które to "tłumacza" jak to jest w przedszkolu źle. Oczywiście nie ma co koloryzować, że przedszkole to same ochy i achy ale demonizowanie tego miejsca i tworzenie w oczach dziecka fałszywego obrazu na pewno nie przyniesie nic dobrego.   
  5. Słuchaj - dziecko może mieć pytania co do nowej sytuacji, czasem mogą być dziwne, czasem banalne ale warto na każde takie pytanie odpowiedzieć. To dla naszej pociechy bardzo istotne.
  6. Zadbaj o gotowość fizjologiczną - tak... ten temat spędza sen z powiek nie jednemu rodzicowi .... i chyba najczęściej zadawane pytanie na zebraniu "a co jeśli moje dziecko robi jeszcze w pieluchę". W tej kwestii najważniejszą sprawą jest to by nic nie robić na siłę. Bo tylko sobie i dziecku dołożymy stresu.  Dobrze jest wykorzystać czas wakacji na naukę samodzielności w toalecie ale jeśli dziecko ewidentnie nie chce w tej kwestii współpracować warto się zastanowić, czy może nie będzie mu łatwiej gdy zobaczy jak inne dzieci to robią. Prędzej czy później czas na nasze dziecko przyjdzie warto je wtedy wspierać a nie tworzyć sztuczną presję pt. bo przedszkole. (Jeśli jesteś właśnie na etapie pożegnania z pieluszką może pomocne okażą się nasze doświadczenia w tym temacie klik)  Z kolei jak już pociecha opanowała tę trudną sztukę warto doskonalić zasady higieny by gdy zabraknie nas w pobliżu dziecko pamiętało jak prawidłowo wytrzeć pupę i umyć rączki.    
  7. Nie od razu na hura -  warto przemyśleć na jak długo zostawiamy naszą latorośl w przedszkolu i dostosować ten czas nie tylko do naszej pracy ale przede wszystkim do naszego malucha. Jeśli na dniach adaptacyjnych widzisz, że dziecko nie schodzi z twoich rąk nie oczekuj, że 1 września bez problemu zostanie w tym miejscu 8-9 godzin bo wracasz z impetem na pełen etat. Czasem warto zacząć od 2-3 godzin i stopniowo rozszerzać ten czas. Dobrze też jak dziecko wie kiedy mama czy tata go odbiorą. Nie chodzi tu o godzinę ale np po obiedzie, po spacerze. Taka świadomość też pomoże dziecku się w tej sytuacji odnaleźć.
  8. Dostosuj rytuały - nie każde dziecko takowe posiada ale dobrze jest dowiedzieć się jak mniej więcej wygląda w przedszkolu dzień i dostosować do tego planu dzień w domu. To szczególnie istotne jeśli chodzi o posiłki czy odpoczynek.        
  9. Wyluzuj - ten punkt jest chyba najważniejszy. Dlaczego? bo dziecko podświadomie wyczuwa niepokój w głowie rodzica. Nawet jak będziesz to skrzętnie ukrywała :) Pamiętaj nie TY pierwsza i nie ostatnia posyłasz dziecię w ręce przedszkolanek.  I wiadomo nikt nie zaopiekuje się Twoim dzieckiem tak jak TY sama ale przedszkole pozwoli mu nauczyć się czegoś czego ty mimo stawania na rzęsach sama go nie nauczysz - współistnienia i funkcjonowania w grupie. To bardzo ważne umiejętności, bez których w późniejszym życiu będzie mu bardzo ciężko. 

Jesteś mamą przyszłego przedszkolaka? A może masz już ten etap za sobą i coś ciekawego podpowiesz? 


Zapraszam do dyskusji. okiem-mamusi.pl

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.