Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa

Jesteś w ciąży ale przepełnia Cie niepokój o to jak Twoja pociecha przyjmie braciszka lub siostrę? W takim razie ten wpis jest dla Ciebie.


Jak przygotować dziecko na rodzeństwo- okiem mamusi


W pierwszej ciąży człowiek martwi się o zdrowie rozwijającego się pod sercem dziecka ale i o to jak to będzie jak już się urodzi. Przy drugim...
...o to jak to pierwsze zareaguje na informacje, że będzie się musiało podzielić mamusią i tatusiem z młodszym rodzeństwem. Długo się zastanawiałam jak tą wiadomość przekazać naszej obecnie już prawie 4- letniej córce, tak aby brat był dla niej ukochanym rodzeństwem a nie konkurentem o czas i względy rodziców. Myślę, że mi się to udało więc podzielę się z Tobą swoimi trikami.

1. Wybierz dobry moment

Długo myślałam kiedy zacząć wspominać o dzidziusiu.
Jak się pojawi brzuszek?,
Tuż przed porodem?
Czy jak tylko się dowiemy że jestem w ciąży?
Ostatnią opcję z góry odrzuciłam bo bałam się że ciąża zakończy się podobnie jak poprzednia a tylko namącę Pannie K. w głowie. Tuż przed porodem to też nie najlepsza opcja bo dziecko musi mieć czas to przetrawić, może mieć masę dziwnych pytań a ja przecież muszę mieć czas by na nie odpowiedzieć.
Tak naprawdę rozmowy o dzidzi zaczęły się około 3 miesiąca, kiedy ryzyko niepowodzenia jest już nieco mniejsze a brzuszek jeszcze nie tak bardzo widoczny by dziecko samo o niego pytało. (mdłości tłumaczyliśmy tym, że mama jest chora).

2. Jak zacząć

Jeśli już znajdziesz dobry moment to kolejnym punktem jest to jak zagaić. Fajnie jak dziecko lubi bawić się lalkami (wychodzę z założenia że chłopcy też mogą bawić się lalkami a dziewczyny samochodami) ja niestety tyle szczęścia nie miałam bo do czasu gdy urodził się Pan M. moja córka była kompletnie nie lalkowa. Ale życie podsunęło mi inne rozwiązanie mianowicie zaprzyjaźnioną rodzinę w której jest więcej niż jedno dziecko a w dodatku ich mama również była w ciąży.
Rozmowa zaczęła się od niewinnego "zobacz Twój kolega przyszedł z siostrą". Potem tak naprawdę samo poszło.

3. O czym mówić

Na początku dużo zwracałam uwagę na rodzeństwa w okolicy. Tłumaczyłam, że mama ma brata, tata również nie jest jedynym dzieckiem babci. Kiedy już zauważyłam, że to Panna K. zakumała to zaczęłam z tym skąd się biorą dzieci ;) Oczywiście bez jakiś zbędnych szczegółów. Dzidzie wychodzą z brzuszka mamy. Taki zdanie oczywiście budzi dużo pytań ale rozmowa własnie na tym polega by dać dziecku pole do wyjaśnienia jego wątpliwości. Budzi też ciekawość. U nas spowodowało to fakt iż córka zaczęła latać i wkoło wołać że ona też ma dzidzię w brzuszku.

4. Pokaż jaka jest dzidzia

Masz możliwość zabrania dziecka na usg to to zrób. Naprawdę warto. Oczywiście zapytaj lekarza wykonującego badanie czy możesz to zrobić albo w którym momencie. Co to daje?
Pociecha usłyszy i zobaczy, że to o czym rozmawiacie jest realne, że mama faktycznie coś w tym brzuszku ma, usłyszy bicie serca. Masz gdzieś usg z pierwszej ciąży? też pokaż je wskaż gdzie miała oczka, rączki ect. Wyobrażenie o tym, że pojawi się brat lub siostra stanie się bardziej realne.

5. Daj dziecku uczestniczyć w przygotowaniach

Nasza córka wybrała imię dla Pana M. Ale nie musisz iść aż tak daleko. Pozwól dziecku wybrać ubranko czy zabawkę dla maluszka. Może masz jakieś rzeczy po pierwszym dziecku zapytaj może pociecha zgodzi się by podarować bratu czy siostrze swoja ulubioną za malucha maskotkę.
Warto tez już o porodzie wdrażać starsze dziecko w pomoc przy maluchu. Nawet nie wiesz ile radości może sprawić podanie mamie pampersa czy polanie rodzeństwa wodą po nóżkach w trakcie kąpieli. Niby takie małe gesty ale sprawia to, że starszak nie czuje się odsunięty bo uczestniczy w tym co się dzieje wokół malucha. Spędzacie czas razem mimo iż jednocześnie robicie to co trzeba przy młodszym zrobić.

6. Rozmawiaj nie uciekaj od odpowiedzi

Padną czasem ciężkie pytania ale musisz być na to gotowa. Nie unikaj odpowiedzi.
Warto też poszukać pomocy takich jak książeczki. Córka bardzo lubiła serię Kicia Kocia. Autorzy wydali również edycję dla rodzeństwa pt. Kicia kocia i Nunuś. Ksiązki te fajnie podchodzą do codziennych spraw jak i do tego, że mama pójdzie do szpitala i wróci z dzidziusiem.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo


7. Przygotuj dziecko na poród.

To był temat który chyba najbardziej spędzał mi sen z powiek. Obiecywałam sobie, że zorganizuję córce jakieś próbne nocowanie u babci bez mamy itp no ale tak wyszło, że musieliśmy iść na żywca i pierwsze noce bez mamy były to te kiedy byłam w szpitalu. Oczywiście tłumaczyłam córce, że mama będzie musiała iść na parę dni do szpitala i wróci z bratem, że może być tak, że ktoś inny odbierze ją z przedszkola. Wyszło to dobrze bo bawiła się grzecznie z ciocią i babcią później korzystając z możliwości zadzwoniłam by z nią porozmawiać oglądała zdjęcia brata na telefonie. Przez to, że wiedziała gdzie jestem i dlaczego zarówno noce jak i dnie bez mamy minęły bez płaczu. Córka odebrała nas ze szpitala. Pierwszy raz pogłaskała brata i widać było tę radość w oczach, która jest do tej pory.

8. Uwierz w to, że będzie dobrze

To jest najważniejszy punkt ale i sprawił mi najwięcej problemu. Tak jak i przy pierwszym dziecku drugie też wprowadza w życiu rewolucję może nieco inną ale również istotną. Trzeba się nauczyć dzielić czas na dwoje ale o tym już innym razem.


Pomogłam ugryźć temat?
a może masz swoje sposoby by przygotować dziecko na przyjście na  świat rodzeństwa?
okiem-mamusi.pl

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.